Kot je v svojem govoru poudarila predsednica društva Petra Rotar, začetki društva segajo v leto 1931, ko so se gluhi začeli organizirano sestajati v kavarnah, saj svojega prostora takrat še niso imeli. Pobudnik teh srečanj je bil g. Anton Černe, kasneje pa tudi g. Ciril Sitar, ki je pravzaprav pobudnik ustanovitve društva v Ljubljani. Datum ustanovitve, 6. september 1931, je pravzaprav dan, ko sta g. Černe in g. Franc Klemenčič sklicala sestanek gluhih v Narodni kavarni z namenom ustanovitve Društva gluhonemih Dravske banovine s sedežem v Ljubljani. Že od vsega začetka so bili gluhi zelo aktivni na področju kulture in športa, razvijali pa so tudi socialno mrežo za mlade in se borili za boljše pogoje na področju šolanja, poklicne rehabilitacije in zaposlitve. Vse ta naloge društvo izvaja še danes, in sicer preko posebnih socialnih programov.
Praznovanja se je udeležil tudi g. Mladen Veršič - predsednik Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, ki je v svojem govoru poudaril, da je društvo kraj, kjer se družimo s sebi enakimi, je dom številnim posameznikom in družinam ter prostor, kjer vemo, da lahko s pomočjo strokovne službe društva poiščemo pomoč na naše številne izzive. Brez društev bi bilo življenje nas, ki smo prikrajšani za sluh, izredno oteženo.
S svojo prisotnostjo so praznovanje polepšali tudi predsedniki in sekretarji drugih društev gluhih in naglušnih v Sloveniji.