V četrtek 26.5.2022 smo v DGN Ljubljana imeli predavanje o tehničnih pripomočkih. Roman Demir iz Reha center Sluh nam je podrobno predstavil vsak pripomoček posebej in sicer: svetlobni zvonec, slušno zanko, brezžične slušalke, videofon, budilko, potovalno budilko, svetlobno napravo, ki utripa ko zazvoni telefon itd. Novost je naprava DIGIWAVE400, ki je zelo priročna za različna predavanja, predstavitve, vodenja po muzejih ali pa samo za osebno uporabo. Ta naprava prenaša digitalni zvok od sogovornika direktno v slušni aparat ali slušalko naglušnega uporabnika. Uporablja se lahko tudi kot dvosmerna komunikacija med dvema naglušnima osebama. Prednost te naprave je visoka enkripcija, to pomeni, da vam med pogovorom ne more nihče prisluškovati. Prav tako nam je bila predstavljena naprava FM sistem, ki je namenjena enaki uporabi kot DIGIWAVE400, razlika je le v tem, da sistem vključuje sprejemnik in mikrofon, ki ga okoli vratu nosi predavatelj, poslušalec pa ima sprejemnik, ki ta zvok prenaša v slušni aparat ali slušalke. Tukaj ni dvosmerne komunikacije in enkripcije. Ta sistem je tudi cenejši, uporabljajo pa ga nekateri muzeji, vodniki in ostali, da vodenje ali obisk ustanove prilagodijo naglušnim osebam. Tokrat smo gostili strokovnjakinjo za dostopnost ga. Mašo Malovrh, ki nam je predstavila EU kartico za invalide. Dobili smo odgovore, kako sploh pridobiti kartico, kako in kje jo uporabiti,. Izvedeli smo tudi kako uporabljati spletno stran, ki je namenjena uporabnikom EU kartice za invalide. Vsem uporabnikom je tudi na voljo aplikacijia, ki se jo uporablja na mobilnem telefonu. Trenutno je kartico ugodnosti možno uveljavljati med približno 250 različnimi ponudniki, se pa ta številka iz leta v leto vedno bolj povečuje.
Iskalnik, kjer lahko najdete vse ponudnike ugodnosti na enem mestu: https://www.invalidska-kartica.si/ Za EU kartico ugodnosti zaprosite na upravni enoti. S seboj potrebujete fotografijo za dokumente in odločbo o invalidnosti. Dne 11.5.2022 smo gostili predstavnika iz podjetja Onedrone. Gre za specializirano podjetje, ki se ukvarja s prodajo dronov, izobraževanjem njihovih uporabnikov, prav tako nudijo raznorazne storitve na področju nadzora in pregleda objektov iz zraka, fotografiranja in snemanja, termografske preglede itd. Sama predstavitev je bila zelo zanimiva. Najprej smo se seznanili glede zakonodaje, nato je sledila predstavitev dronov (modeli, zmogljivosti dronov in opreme, upravljanje) za konec pa tisti najljubši del, predstavitev dronov na samem terenu.
Izvedeli smo veliko novih informacij. Z dronom ne smemo leteti kjer koli, stroge omejitve veljajo v bližini letališč in v urbanih (naseljenih) območjih. V urbanih območjih je dovoljeno leteti z dronom do teže 250g, za višje kategorije pa je potrebno imeti posebno dovoljenje. Uporabnikom dronov je tudi na voljo portal GEO ZONES, kjer lahko preverijo, kje vse je možno leteti. Na portalu Javna agencija za civilno letalstvo RS dobite vse podatke o zakonodaji , licenciranju, usposabljanju, tu lahko opravite tudi izpit (izpit za dron se opravlja preko spleta in je zastonj), registrirate svoj dron (cena 40 eur) itd. https://www.caa.si/ Terenska predstavitev je bila res vrhunska. Lahko smo videli zmogljivosti dronov vse od osnovnega modela, ki je namenjen domači uporabi, cenovno pa se ti modeli gibljejo v rangu 300 - 500 eur, ter vse do vrhunskih zmogljivih modelov s kupom senzorjev in vrhunsko kamero v rangu 2.000 - 100.000 eur. Samo kot zanimivost, vrhunski modeli lahko prepoznajo človeka z razdalje 5 kilometrov. Zmogljivosti dronov pa smo med samo uporabo lahko spremljali na veliki televiziji, tako da je bilo doživetje še bolj zanimivo. |
Arhiv
November 2024
|