Več o festivalu si lahko preberete na tej povezavi.
Program F3ŽO 2016 |
DRUŠTVO GLUHIH IN NAGLUŠNIH LJUBLJANA |
|
Od 28. do 30. septembra bo v Cankarjevem domu v Ljubljani potekal vsakoletni Festival za tretje življenjsko obdobje. Na festivalu sodeluje tudi Društvo gluhih in naglušnih Ljubljana, ki bo v sredo 28. 9. 2016 ob ¸13. uri predstavilo kratko gledališko točko z naslovom "Prizori iz vsakdana". S predstavitvijo želimo opozoriti predvsem na komunikacijske ovire s katerimi se srečujejo gluhi in naglušni. Predstavitev bo potekala v prvem preddverju Cankarjevega doma na prostoru 1. Mestni občini Ljubljana se zahvaljujemo za možnost sodelovanja. Več o festivalu si lahko preberete na tej povezavi.
V soboto 17. 9. 2016 smo se člani iz Ljubljane in podružnice Trbovlje udeležili slavnostnega programa ob letošnjem mednarodnem dnevu gluhih ter 60. obletnice ustanovitve in delovanja DGN Pomurja. Program je potekal v kulturnem domu v Murski Soboti. Med drugimi so zbrane nagovorili predsednik ZDGNS g. Mladen Veršič, župan Mestne občine Murska Sobota g. dr. Aleksander Jevšek ter poslanka DZ RS ga. Marija Bačič.
Po uradnem delu programa je sledilo kosilo in prijetno druženje, ki je potekalo v Hotelu Diana. Fotografije: Slavko Pavlič V sredo 7. 9. 2016 smo v društvu praznovali 85. let ustanovitve in delovanja našega društva. Začetki delovanja društva so bili skromni a z vztrajnostjo in potrpežljivim delom, z zagnanostjo in željo po dobrih programih, se je društvo razvijalo in se krepilo. Kot je v svojem govoru poudarila predsednica društva Petra Rotar, začetki društva segajo v leto 1931, ko so se gluhi začeli organizirano sestajati v kavarnah, saj svojega prostora takrat še niso imeli. Pobudnik teh srečanj je bil g. Anton Černe, kasneje pa tudi g. Ciril Sitar, ki je pravzaprav pobudnik ustanovitve društva v Ljubljani. Datum ustanovitve, 6. september 1931, je pravzaprav dan, ko sta g. Černe in g. Franc Klemenčič sklicala sestanek gluhih v Narodni kavarni z namenom ustanovitve Društva gluhonemih Dravske banovine s sedežem v Ljubljani. Že od vsega začetka so bili gluhi zelo aktivni na področju kulture in športa, razvijali pa so tudi socialno mrežo za mlade in se borili za boljše pogoje na področju šolanja, poklicne rehabilitacije in zaposlitve. Vse ta naloge društvo izvaja še danes, in sicer preko posebnih socialnih programov. Praznovanja se je udeležil tudi g. Mladen Veršič - predsednik Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, ki je v svojem govoru poudaril, da je društvo kraj, kjer se družimo s sebi enakimi, je dom številnim posameznikom in družinam ter prostor, kjer vemo, da lahko s pomočjo strokovne službe društva poiščemo pomoč na naše številne izzive. Brez društev bi bilo življenje nas, ki smo prikrajšani za sluh, izredno oteženo. S svojo prisotnostjo so praznovanje polepšali tudi predsedniki in sekretarji drugih društev gluhih in naglušnih v Sloveniji.
|
Arhiv
November 2024
|